Magunkról
Ferenc Pápa útmutatása
,,Ma összegyűltünk 120 országból, hogy megünnepeljük a Szentlélek szuverén munkáját az Egyházban, amit 50 évvel ezelőtt kezdett el és hatására keletkezett... egy intézmény? Nem. Egy szervezet? Nem. Ez a kegyelmi áradat, a Katolikus Karizmatikus Megújulás kegyelmi áradata. Ez a munka, amit a Lélek szült… katolikus? Nem. Ökumenikusnak született! Ökumenikusnak született, mert a Szentlélek az, aki egységet teremt, és ugyanez a Szentlélek az, aki az indíttatást adta minderre.
Köszönöm, Katolikus Karizmatikus Megújulás, mindazt, amit az Egyháznak adtatok az elmúlt ötven évben! Az Egyház számít rátok, a Szentlélekhez való hűségetekre, a szolgálatra való hajlandóságotokra és az életetek példájára, ami a Szentlélek átalakító erejéről tesz tanúságot!
Osszátok meg az Egyházzal a Szentlélek-keresztséget (keresztség kegyelmét), szüntelenül dicsérjétek az Urat, járjatok együtt más keresztény egyházakkal és más keresztény közösségekkel imában és cselekedetben főleg azok felé, akik a legjobban rászorulnak. Szolgáljatok a legszegényebbek és a betegek felé, ez az, amit az Egyház és a Pápa elvár tőletek, Katolikus Karizmatikus Megújulás, mindnyájan: mind, mindnyájan, akik részesültetek ebben a kegyelmi áradatban! Köszönöm.”
Ferenc Pápa beszéde a pünkösdi imavirrasztás alkalmával a Katolikus Karizmatikus Megújulás számára, Circus Maximus, Róma, 2017. jún. 3.
KIK VAGYUNK?
Erdélyi: azaz Románia Kárpát-medencében elterülő része, 16 megye összessége, ami magába foglalja Belső-Erdélyt, Partiumot és a Bánság keleti részét.
Katolikus: valljuk a Katolikus Egyház tanítását és éljük hagyományait, illetve hiszünk a szentségek erejében. Együtt dobog a szívünk az Egyházzal, nem létezünk rajta kívül. Azért vagyunk, hogy minden ember megtérését és megszentelődését elősegítsük, és így Isten népévé formálódjunk.
Karizmatikus: a Szentlélek személyes, szuverén munkája az egyén és az Egyház életében, amely elsősorban nem emberek irányítása alatt áll, amelyen keresztül Jézus meghív arra, hogy döntsünk és adjuk át életünk vezetését neki, követve Őt Krisztus-központú közösségekben.
Megújulás: a Szentlélekben való “megkeresztelkedés” tapasztalatának megújítása, ami a Szentlélek erejének és örömének átélésével, bensőségesebb hitélménnyel és a Szentlélek ajándékainak megtapasztalásával jár együtt.
ÉRTÉKEINK
Folyamatos személyes megtérés Jézus Krisztushoz, Urunkhoz és Megváltónkhoz.
A Szentlélek erejének személyes megtapasztalása, amit Szentlélek- keresztségnek is neveznek; az Ő vezetése szerinti élet.
Szentlélek ajándékainak, karizmáknak (1Korintus 12,1-11) befogadása és használata az Egyházban, Krisztus testében.
Az evangelizáció, ezáltal hirdetve az Örömhírt úgy szóban, mint tettben, főként tanúságtételekkel és az irgalmasság cselekedetein keresztül.
Az életszentségre való törekvés a katekézis és a karizmák használata által, az Egyház felépítésére és Isten dicsőségére.
Közösségen keresztül Isten országának a megvalósítása szociális, politikai, társadalmi téren, előtérbe helyezve a család meghatározó szerepét.
,,A kezdetek”
Katolikus Karizmatikus Megújulás története
A Katolikus Karizmatikus Megújulás a XX. század elejére vezeti vissza gyökereit, amikor XIII. Leó pápa a Szentléleknek szentelte az akkor kezdődő századot, az őskeresztény énekkel imádkozva: Veni Creator Spiritus (,,Jöjj, teremtő Lélek”). Ezt követően a Szentlélek új kegyelmi áradatát tapasztalták a protestáns Egyházakban.
A Katolikus Egyházban a megújulás kezdetét a pittsburghi (Pennsylvania, USA) Duquesne egyetem oktatóinak és hallgatóinak egy hétvégi lelkigyakorlatától számítják, amikor 1967. február. 18. éjszakáján megtapasztalták a Szentlélek erőteljes kiáradását.
Isten jelenlétének és szeretetének mély átélése, öröm, áhítat és a karizmák fellépése jellemezte az eseményt, amely rövid időn belül sok felé megismétlődött az Amerikai Egyesült Államok katolikusai között. Suenens belga bíboros olyan fontosságot tulajdonított neki, hogy Amerikába utazott, meggyőződött a jelenségek hitelességéről, és teljes határozottsággal mellé állt.
A mozgalom Európában, Dél-Amerikában, Afrikában, Ázsiában, Ausztráliában is elterjedt. Imaösszejöveteleket, konferenciákat, kongresszusokat, lelkigyakorlatokat szerveztek a világ minden táján, nagy látogatottsággal és feltűnő sikerrel. A Katolikus Karizmatikus Megújulás az idén ünnepelte 50. évfordulóját Ferenc pápa jelenlétében.
,,A Szentlélekben való megújulás Erdélyben”
Erdélyi Katolikus Karizmatikus Megújulás története
A 80-as évek után fiatalokból álló imacsoportok alakulnak többnyire olyan plébániákon, ahol egy-egy lelkes, fiatal katolikus pap hatással van rájuk.
1988 és 1991 között ezek a papok és a köréjük csoportosuló fiatalok közül néhányan évente egy nyári lelkigyakorlatot szerveznek Sárpatakon (Segesvár mellett), ahol minden résztvevő testileg és lelkileg mélyen megtapasztalja a Szentlélek túláradását és a Szentlélek ajándékainak megnyilvánulását.
1990-től több helységben alakulnak meg hasonló imacsoportok, melyek a Szentlélek- szemináriumot végzik és vezetik több éven keresztül. Ebben sokan nagy segítséget nyújtottak Magyarországról, közöttük Pintér Ilona, Piti Magdolna és Gál Péter katolikus pap.
Az Erdélyi Katolikus Karizmatikus Megújulás első találkozója 1995-ben volt Csíkszeredában, 160-180 résztvevővel, a mai Szt. Ágoston plébánia akkori templomában. Ugyanebben az évben heten Marosvásárhelyről és Csíkszeredából, magyarországi testvérekkel együtt, részt vesznek a KEKAKO (mai Szent András Evangelizációs Iskola) Nemzetközi Evangelizációs Iskolában, Rómában, egy 5 hetes intenzív képzésen, és ennek következtében elkezdődik a különböző kurzusok szervezése Győr-Ménfőcsanakon az Árpád-házi Szent Margit Evangelizációs Centrumban.
1997-ben megalakul Marosvásárhelyen a Regnum Christi alapítvány, melynek keretében itthon, Erdélyben is kurzusokat tartunk: Fülöp kurzus, János Kurzus stb. Ennek a szolgálatnak a hatására a létező imacsoportok átalakulnak, és közösségek jönnek létre.
1998-ban a Lelkigondozói kurzuson keresztül megismerjük a belső, lelki gyógyulás fontosságát és lépéseit, Peter Fischernek és feleségének, Traudelnek köszönhetően, akik sokat szolgáltak Erdélyben és Magyarországon.
2000-től beindul a Vezető-Munkatársképző Iskola, melyet összesen 153 résztvevő fejez be, majd ezt követi később a Jézus Tanítványainak Iskolája, ennek összesen 126 résztvevője volt eddig.
2002 után több közösség vezetői között őszinte kiengesztelődés történik, amiben nagy szerepet játszik Steve Thomashefski, aki missziós szolgálatot végez Erdélyszerte.
2004. július 17-én megalakul az EKKM, mint szervezet, a következő 12 közösség összefogása által: Szent Antal közösség (Arad), Élet a Lélekben közösség (Brassó), Búzamag közösség (Csíkszereda), Szent Miklós közösség (Gyergyószentmiklós), Szegletkő közösség (Gyergyószentmiklós), Magvető közösség (Marosvásárhely), Mécses közösség (Kolozsvár), Sion közösség (Kézdivásárhely), Szent Pál közösség (Nagyvárad), Új élet csoport (Szentegyháza), Forrás közösség (Székelyudvarhely) és a Birman József atya által vezetett imacsoportok.
2005-ben megalakul a romániai Szent András Iskola a Siloe egyesület keretében Samaj Arnold vezetésével, amely a Szent András Evangelizációs Iskola kurzusait szervezi Erdélyben.
Azóta évente vannak EKKM találkozók októberben, és az EKKM tanácsának lelkigyakorlata tavasszal, ahol keressük a közösségek közötti egységet és további növekedési lépéseket. Ebben nagy segítségükre van az Európai Közösségek Hálózata (European Network of Communities), különösen Gavin Farley, Ausztriából.
FELÉPÍTÉS
A KKM ET (Katolikus Karizmatikus Megújulás Erdélyi Tanácsa) célja elősegíteni a mély és folyamatos megtérést Jézushoz, s hogy a Szentlélek jelenlétével, adományainak és karizmáinak személyes elfogadásával képessé tegyen új szívvel, új lélekkel szolgálni Istent, az Egyházat és az embereket.
A KKM ET az erdélyi katolikus karizmatikus közösségek vezetőit, vagy azok képviselőit és az általuk kijelölt lelkipásztori felelőst magába foglaló szervezet.
A KKM ET azokat a közösségeket képviseli, amelyek Erdélyben magukat a Katolikus Karizmatikus Megújuláshoz tartozónak vallják, elfogadják a KKM ET alapszabályzatát, anyagilag havi rendszerességel támogatják, és írásban kifejezik szándékukat, hogy ehhez a szervezethez tartozzanak.
A KKM ET nem próbálja semmilyen módon átvenni az egyházmegyéknek és az egyházközségeknek az egyházi törvény által előírt pasztorációs szerepét, de kész segítséget nyújtani.
A KKM ET végrehajtó szerve a Szolgáló Bizottság (a továbbiakban SZB). A SZB törekszik arra, hogy a KKM ET-hez tartozó közösségek hűségesek maradjanak a Katolikus Egyházhoz és annak törvényeihez, az Egyház tanításának megfelelően. Ennek tudatában a testvéri szeretet és felelősség jegyében erkölcsi kötelességük figyelmeztetni a EKKM-hez tartozó, vagy annak nevében fellépő egyéneket és csoportokat, akik eltérnek az Egyház hit- és erkölcsbeli normáitól.
A Szolgáló Bizottság tagjait, a KKM ET választja az ET tagjai közül. A SZB tagjai: 3 régió felelős és a lelkipásztori képviselő.
A Megújulás felelőse: Bereczki Béla
Régiók és felelősök:
Nyugat-Erdély régió: Szilágyi László
Közép-Erdély régió: Bereczki Béla
Kelet-Erdély régió: Dánél József
Lelkipásztori felelős: Fülöp László atya
Szolgálati hely: Nagykászon
Országos Találkozó
Az Erdélyi Katolikus Karizmatikus Megújulás (EKKM) Országos Találkozóját minden évben megszervezik általában Erdély egyik nagy városában, október második szombatján, ahol megközelítőleg 1500 ember vesz részt.
A találkozó főszervezője az EKKM Tanácsa és az adott városban működő közösség. Az éves közös alkalom lehetőséget ad arra, hogy a különböző közösségek találkozzanak egymással, hitükben megerősödjenek és megújult szívvel térjenek haza.
A napi programot színes tevékenységek alkotják; délelőtt a köszöntés és a dicsőítés után, neves előadó tanít, amelyet imaszolgálat követ. Az ebéd és személyes beszélgetések után a fiatalok programja, majd szentségimádás következik. Az eseményt közös szentmise zárja.
.